Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att driva bilreparationsverksamhet i huvudsak med inriktning på svårt skadade fordon samt därtill hörande verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 106 610 | 109 018 | 102 628 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 035 | 4 506 | 336 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 172 | 3 230 | -687 |
| Årets resultat (tkr) | 1 340 | 2 973 | 334 |
| Summa tillgångar (tkr) | 59 671 | 53 437 | 57 883 |
| Antal anställda | 65 | 65 | 65 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 106 610 | 109 018 | 102 628 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 035 | 4 506 | 336 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 172 | 3 230 | -687 |
| Årets resultat (tkr) | 1 340 | 2 973 | 334 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 35 693 | 31 728 | 34 251 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 23 978 | 21 710 | 23 632 |
| Tillgångar (tkr) | 59 671 | 53 437 | 57 883 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 621 | 14 281 | 11 308 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 000 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 29 000 | 24 000 | 31 500 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 15 050 | 15 156 | 14 075 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 59 671 | 53 437 | 57 883 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 014 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 216 | ||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 29 453 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 332 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 65 | 65 | 65 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 640 | 1 677 | 1 579 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 662 | ||
| Vinstmarginal | 2.9% | 4.1% | 0.3% |
| Soliditet | 26.2% | 26.7% | 20.8% |
| Kassalikviditet | 116.7% | 104.1% | 126.3% |
Atracco Auto AB ingår i en koncern med 11 bolag. Moderbolag är Atracco Group AB och koncernmoderbolag är LKQ Corporation I.R.S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att driva bilreparationsverksamhet i huvudsak med inriktning på svårt skadade fordon samt därtill hörande verksamhet.